Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią oraz traumatycznych przeżyciach związanych z katastrofalną ulewą i wichurą w lipcu 2019 roku, do kalendarza gminnych imprez powróciło długo oczekiwane i wzbudzające wiele emocji Święto Pieroga. Organizatorem jak zwykle była Gmina Przemyśl – tym razem już po raz czternasty!
10 sołectw z terenu Gminy Przemyśl przygotowało i wystawiło swoje stoiska pod przygotowanymi przez organizatorów obszernymi namiotami. W działania te zaangażowały się sołeckie Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalne stowarzyszenia. Na XIV Święcie Pieroga zaprezentowały się: Ujkowice, Hermanowice, Stanisławczyk, Grochowce, Witoszyńce, Nehrybka, Wapowce, Łętownia, Rożubowice oraz Ostrów.
Reprezentacje poszczególnych sołectw konkurowały w rozgrywanej już po raz kolejny Olimpiadzie Sołeckiej. Rywalizowano w czterech zróżnicowanych konkurencjach: Prezentacja stoiska, Lepienie pierogów na czas, Rywalizacja sportowo – sprawnościowa, Jedzenie pierogów.
 
Prowadzący imprezę na scenie
 
Po oficjalnym rozpoczęciu XIV Święta Pieroga o godzinie 15.00 i przywitaniu przez Prowadzących wszystkich przybyłych, Komisja Konkursowa powołana przez Wójta Gminy Przemyśl przystąpiła do oceny stoisk. Ocenie podlegał niezwykle zróżnicowany, piękny i bogaty wystrój przygotowany przez poszczególne sołectwa stoisk, rozległa i różnorodna oferta kulinarna, elementy dodatkowego wyposażenia stoiska oraz treść i sposób prezentacji. Przewidziano po 5 minut na prezentację każdego stoiska. Kolorytu tym popisom sołectw dodawali przystrojeni w lasowiackie stroje prowadzący Święto Pieroga jako konferansjerzy: Jagoda Dzięgielowska (nauczyciel Szkoły Podstawowej w Łętowni), Marek Wasiewicz (Przewodniczący Rady Gminy Przemyśl) oraz Sławomir Jakubiec (Dyrektor Szkoły Podstawowej w Ujkowicach). Ich komentarze, dowcipne uwagi i swada z jaką wyrażali swoje opinie budziła powszechną sympatię i często wesołość publiki. Wprowadzenie przed kilku laty oceniania stoisk i zaprezentowania ich oferty niezmiernie wzbogaciło wystrój oraz ofertę kulinarną i poziom zademonstrowania oferty.
Stoisko Sołeckie - Nehrybka
 
Najwyżej ocenione w tej części Olimpiady Sołeckiej zostało stoisko Grochowiec przygotowane przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, drugie miejsce zajął Ostrów, gdzie stoisko przygotowane zostało przez Stowarzyszenie ADSUM, a trzecie miejsce przyznano ex aequo Rożubowicom, Nehrybce i Hermanowicom.
 
Stoisko Sołeckie - Grochowce
 
Kolejną dyscypliną był konkurs lepienia pierogów. Dwuosobowe drużyny sołeckie miały za zadanie przygotować z przyniesionych produktów w ciągu 20 minut jak największą liczbę pierogów. Lejący się z nieba żar oraz ostre słońce nie były najlepszymi warunkami do pracy. Za to doping licznie zgromadzonej publiczności, która zagrzewała do boju niósł jak na skrzydłach lepiące pierogi panie do osiągania rekordowych wyników. I znowu komentarze i dowcip prowadzących podkręcały atmosferę i nastrój rywalizacji. Rekordzistkami okazały się panie z KGW Nehrybka, które w regulaminowym czasie ulepiły 207 pierogów, Drugie miejsce zajęły panie z Ujkowic (196 pierogów) a trzecie reprezentacja Łętowni (190 pierogów). Razem 10 ekip sołeckich ulepiło w 20 minut ponad 1500 pierogów.
 
Konkurs lepienia pierogów
 
Nie dziwi więc fakt, że mając takie sprawne gospodynie, poszczególne sołectwa przygotowały na XIV Święto Pieroga ponad 50 000 tysięcy różnorodnych pierogów oraz wielką ilość innych wymyślnych wypieków i produktów żywnościowych. Najwięcej pierogów – 10 000 szt. przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nehrybce wspomagane przez wielu mieszkańców tej miejscowości. Na stoiskach oprócz pierogów w kilkunastu smakach ( m. in. z ziemniaków, ziemniaków z serem, kapusty pod różnymi postaciami, bobu, jagód, szpinaku, kaszy) królowały słodkie wypieki, pizzerinki, drożdżówki i wypieki z różnorakim farszem, kołacze i kulebiaki, chleb z domowym smalcem, małosolne ogórki, lemoniady oraz ciepłe i zimne napoje.
 
Zwycięzcy konkursu lepienia pierogów
 
Następną konkurencją była rywalizacja sportowo sprawnościowa przygotowana przez siłownię Freack Faktory, której zlokalizowana jest w Ostrowie. Czteroosobowe ekipy musiały się zmierzyć w 4 konkurencjach: pokonanie 500 metrów na trenażerze „wioślarzu”, bieg z konstrukcją z obciążnikami, 10 „kozłów” piłką lekarską zza głowy oraz bieg skokami w worku. Każde z tych zadań, wbrew pozorom, wymagało sporych umiejętności i kondycji. Częstym widokiem była sytuacja wskazująca na to, że czasem siła przegrywa ze sprytem i odpowiednim przygotowaniem oraz podejściem do zadania. Śmiechu i zabawy było przy tej okazji co nie miara. Rywalizację w tej kategorii wygrała reprezentacja Stanisławczyka – jednej z najmniejszych miejscowości gminy, wyprzedzając Ujkowice i Ostrów.
 
Konkurencje sprawnościowe
 
Jako ostatnią konkurencją Olimpiady Sołeckiej organizatorzy przygotowali konkurs jedzenia pierogów. Sołectwa wystawiły po dwóch reprezentantów nie wiedząc do ostatniej chwili jaki charakter będzie miała ta rywalizacja. Tradycja, przestrzeganą od lat, było utrzymywanie do ostatniej chwili w tajemnicy sposobu i formy przeprowadzenia tego konkursu. Kiedy zespoły zasiadły już za stołem, obsługa, ubrana w fartuszki przypominające lata słusznie minionej epoki, wniosła laminowane blaty z przykręconymi do nich metalowymi miskami (po jednym komplecie zawierającym dwie miski na zespół).Uwagę przykuwał fakt, że dołączone do tego zestawu dwie łyżki (mające służyć do jedzenia pierogów) połączone były krótkim łańcuchem przytwierdzonym klamrą na środku blatu. Pojawiła się również pani, która ściereczką przetarła przed konsumpcją przygotowane na pierogi miski. Sceneria i artefakty przypominała pewien epizod barowy z „Misia” Barei!
 
Konkurs jedzenia pierogów
 
Zespoły dostały zadanie spożycia w ciągu 10 minut 30 sztuk pierogów przygotowanych przez obsługę (po 15 na osobę) wykorzystując opisane powyżej sprzęty. Zadanie nie okazało się łatwe, rywalizacja była zacięta. Okazało się, że nie wszyscy dawali sobie radę z takim sposobem spożycia, a i upał nie sprzyjał szybkiemu jedzeniu. Ostatecznie w tej część rywalizacji zwyciężyła reprezentacja Rożubowic, wyprzedzając Hermanowice i Stanisławczyk.
 
Konkurs jedzenia pierogów
 
Podsumowując zbiorcze wyniki popołudniowej rywalizacji Komisja Konkursowa nie miała łatwego zadania chcąc wyłonić zwycięzcę Olimpiady Sołeckiej. Na szczęście członkowie Komisji w składzie: Przewodnicząca Ewa Markowicz (Skarbnik Gminy Przemyśl), Maria Jakubowska (Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego), Bożena Guła (Przewodnicząca Gminnej Ray Seniorów) oraz Paweł Mikoś (kierownik działu podatków i opłat w Urzędzie Gminy) wcześniej przygotowała sobie schemat oceny i punktacji przyglądając się bacznie w trakcie rywalizacji czynnościom wszystkich biorących udział w konkurencjach.
 Zwycięzcy Olimpiady Sołeckiej
 
Ostatecznie po zsumowaniu wszystkich punktów okazało się, że zwycięzcą Olimpiady Sołeckiej na XIV Święcie Pieroga została reprezentacja Nehrybki (otrzymując czek na zakupy dla sołectwa na kwotę 5000 zł), przed Ostrowem (3500 zł). Na trzecim miejscu ex aequo uplasowały się reprezentacje Grochowiec i Ujkowic. Zgodnie z regulaminem Olimpiady w takiej sytuacji miała zdecydować dogrywka - przeciąganie liny przez ekipę złożoną z 4 mężczyzn z powyższych sołectw. Rywalizację tę, rozgrywaną tuż przed sceną wygrały Ujkowice zajmując ostatecznie 3 miejsce (czek na 2000 zł).
 
Kapela: "Czy się wali, czy się pali'
 
Ogłoszenie wyników oraz wręczenie najważniejszych nagród w rywalizacji odbyło się na scenie przy udziale V-ce Marszałka Województwa Podkarpackiego Piotra Pilcha i Wójta Gminy Przemyśl Andrzeja Huka.
Dopełnieniem wieczoru był najpierw kilkudziesięciu minutowy koncert kapeli „Czy się wali, czy się pali” a później występ Gwiazdy Wieczoru – góralskiej kapeli „Ciupaga”. Kapela Górali grając zrywne piosenki z góralskimi wstawkami spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i powszechnym aplauzem. Po ich występie do późnych godzin nocnych uczestnikom imprezy do tańca przygrywał zespół „Mecenas”.
 
Występ gwiazdy wieczoru
 
Na stoiskach handlowo wystawowych pojawili się między innymi żołnierze z przemyskich jednostek, przedstawiciele kierunków medycznych przemyskiej PWSW oraz Sanepid, wytwórcy miodu, miejscowe prywatne muzeum militariów. Dzieci mogły skorzystać z różnych atrakcji przygotowanych m. in przez firmę „Dmuchańce Przemyśl”i. Strażaków OSP Ujkowice.
 
Przez popołudniowe i wieczorne godziny przez imprezę przewinęło się kilka tysięcy ludzi. Jedni przybywali specjalnie w celu zakupu pierogów i innych wiktuałów, inni z czystej ciekawości a wielu zawitało tylko na koncert gwiazdy wieczoru.
 
Patronat na imprezą objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Starosta Przemyski. Władze powiatu reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Wojciech Bobowski. Na Święcie Pieroga zagościł również Poseł na Sejm RP Marek Rząsa.
 
Patronat medialny objęła Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz tygodnik „Życie Podkarpackie”.
 
Szczególne podziękowania należą się organizatorom za włożenie ogromu pracy w świetne przygotowanie oraz realizację programu imprezy. Wójt na zakończenie Olimpiady Sołeckiej podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tego gminnego święta. Przede wszystkim pani Andżelice Goraś – głównemu koordynatorowi XIV Święta Pieroga, Strażakom z gminnych jednostek OSP, którzy wspomogli wznoszenie miasteczka namiotowego oraz zadbali o bezpieczeństwo na parkingach. Wielki wkład w przygotowanie i przebieg imprezy włożyła grupa pracowników gminnych, szczególnie z ekipy technicznej. Panowie pracowali wytrwale przez kilka dni, w trakcie imprezy jak i po jej zakończeniu składając namioty i porządkując teren. Tym wszystkim, którzy przygotowali XIV Święto Pieroga należą się szczególne słowa uznania. Wyraźnie widać, że wspólnymi siłami w atmosferze zrozumienia i współpracy można przygotować dobrą imprezę. A taką właśnie było Święto Pieroga – wydarzenie kulinarne, kulturowe i społeczne, którego byliśmy świadkami.
 
Za rok spotkamy się na kolejnym XV Święcie Pieroga w Gminie Przemyśl.