W roku szkolnym 2021/2022 Zespół Szkół w Nehrybce przystąpił do VI edycji programu ,,Być jak Ignacy”, którego celem jest popularyzowanie polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach ich wynalazkach, odkryciach i dokonaniach. Rozpowszechnianie wiedzy na temat sylwetki Ignacego Łukasiewicza oraz przemysłu naftowego i gazowego. Kształtowanie postaw patriotycznych. W ramach programu uczniowie biorą udział w zajęciach Warsztaty Badawcze, na których przez doświadczenia, eksperymenty i zabawy odkrywają tajemnice nauki. Uczniowie kolejny rok realizują zadania przewidziane w programie ,,Być jak Ignacy”. W tym roku uczestnicy rozwiązali zagadkę tajemniczego zniknięcia bohatera programu – Ignacego. By rozwikłać tę tajemnicę, uczniowie musieli ukończyć zadania z ośmiu etapów tematycznych. Tegoroczna tematyka zajęć dotyczyła między innymi: podróży badawczych i nawigacji, lotnictwa, działania mózgu nauki i informacji, badania przyrody, przeszłości, przyszłości , czy kosmosu. W tej edycji oprócz znakomitych naukowców historycznych uczestnicy poznali także współczesnych badaczy, którzy chętnie dzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą. Ponadto uczniowie prezentowali swoje prace. Opiekunem koła naukowego Badacze z klasy 1 w Nehrybce jest p. Ada Dorociak. Dzięki programowi „Być jak Ignacy” dzieci poznały, że oddając się swojej pasji mogą rozpocząć przygodę z nauką by być takimi jak byli nasi wielcy naukowcy. Każde dziecko mogło dotrzeć do drzemiących w swoim umyśle wielkich możliwościach. Organizatorem programu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a patronat honorowy nad programem objął Minister Edukacji i Nauki.

Badacze z klasy 1 uczestniczą w spotkaniu Biznes kontra SmogBadacze z kl.1 prezentują efekty warsztatów o segregacji odpadów.Badacze z klasy 1 - zgłębiali wiedzę o wodzie i jej oszczędzaniu.Warsztaty badawcze