W dniu 1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji Sołtysa. Świadczenia pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa dla osób pełniących tą funkcję, nawet w przypadku pobierania świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS wypłacać będzie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobie, która:

1. pełniła funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej dwóch kadencji, lecz nie mniej niż 8 lat,
  2. uzyskała odpowiedni wiek: w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat,
  3. nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Przy ustalaniu okresu pełnienia funkcji sołtysa nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji.

Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o jego przyznanie, w kwocie 300 zł. miesięcznie. Kwota ta będzie podlegała corocznej waloryzacji o wskaźnik waloryzacji ustalony zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dokumenty wymagane do złożenia wniosku w KRUS to:

1. Zaświadczenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji. W przypadku braku dysponowania danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa, wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia ze względu na brak danych potwierdzających okres pełnienia funkcji sołtysa.

Postanowienie to należy dołączyć do wniosku o przyznanie świadczenia.

W sytuacji braku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogu pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje, nie mniej niż 8 lat, wnioskodawca składa pisemne oświadczenie o spełnieniu wymogu, potwierdzone pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 5 osób zamieszkującymi w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa.

1. Oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwa skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (Dz.U. z 2023 r. poz. 1073).

Plików:
Wniosek o wydanie zaświadczenia o pełnieniu funkcji sołtysa
Data 2023-07-04
Wielkość pliku 20.58 KB