Caritas Archidiecezji Przemyskiej przy współpracy z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Krajową Organizacją Wsparcia Rolnictwa przystąpiła po raz kolejny do realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym - Podprogram 2018. Program w swoim założeniu przewiduje wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących. Pomoc w ramach Programu udzielana jest osobom ,które z powodu trudnej sytuacji i niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie odpowiedniego wyżywienia.

W/w osoby muszą spełniać kryteria określone w art.7 ustawy o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej tj. 1268 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 PLN dla osoby w rodzinie i 1402 PLN dla osoby samotnie gospodarującej oraz 1056 PLN dla osoby w rodzinie od 01.10.2018 r.

Dystrybucja artykułów spożywczych odbywa się w Magazynie Centrum Charytatywnego Caritas w Przemyślu przy ulicy Mickiewicza 29 ( brama wjazdowa PKP) od 13 listopada br. w dniach od wtorku do piątku w godzinach od 8³° do 14°°.

Żywność wydawana jest w formie paczki w skład której wchodzi co najmniej trzy artykuły spożywcze z różnych grup towarowych. W składzie zestawu rocznego znajduje się : kabanosy wieprzowe, miód nektarowy wielokwiatowy, olej rzepakowy, cukier biały, filet z makreli w oleju, pasztet wieprzowy, szynka wieprzowa mielona, szynka drobiowa, gołąbki w sosie pomidorowym, ser podpuszczkowy dojrzewający, mleko UHT, herbatniki maślane, kasza gryczana, ryż biały, makaron kukurydziany bezglutenowy, makaron jajeczny, powidła śliwkowe, buraczki wiórki, koncentrat pomidorowy, fasola biała, groszek z marchewka.

Każdy odbiorca pomocy żywnościowej może skorzystać z tzw. Działań towarzyszących, które są obowiązkowym elementem programu. Są to warsztaty z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego. Działania towarzyszące są w formie warsztatów, które przekazują niezbędną wiedzę z zakresu kulinarnego, diety i zdrowego odżywiania, zarządzania budżetem domowym i przeciwdziałania marnowaniu żywności. Działania prowadzone są w sposób cykliczny w okresie dystrybucji żywności.

Dystrybucja żywności - plakat